Blog
Spes in virtute
30-06.
0 obserwujących 103 notki 86825 odsłon
30-06., 24 stycznia 2014 r.

"Sława Ukraini", "Herojam sława"


Oficjalne pozdrowienie UPA. Burzę wywołało użycie go wczoraj przez B.Wildsteina. Ja nawet rozumiem dlaczego.

Jak napisał Carcajou:
"Hasło „Sława Ukrajini! - Herojam Sława!” [pol. Chwała Ukrainie, Chwała bohaterom] to oficjalne pozdrowienie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców), ustanowione w 1940 roku. Było również używane przez partyjną bojówkę OUN-B – Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Oprócz okrzyku należało wyciągnąć w górę prawą dłoń "lekko w prawo, nieco powyżej szczytu głowy”, z czego w późniejszych latach zrezygnowano.

 Od lat 90. pozdrowienie to jest wykorzystywane na niepodległej Ukrainie, głównie przez ugrupowania postbanderowskie i nacjonalistyczne, m.in. przez działaczy partii „Swoboda”."

Geneza jest jasna. Wydźwięk jest jasny. Bo niby kto to są ci heroje? Można nawet pokusić się o porównanie z nazistowskim "heil hitler".

Tak widziałem to do wczorajszego dnia. Wczoraj wieczorem oglądałem przekaz na żywo espreso.tv z euromajdanu. Przemawiało kilku organizatorów protestów podając różne wiadomości. Zwykle kończyli zawołaniem "Sława Ukraini" a tłum odpowiadał "herojam sława". Nad tłumem powiewały głównie flagi ukraińskie. I tak sobie pomyslałem, może jest szansa na odczarowanie tego okrzyku? Może właśnie rodzą się nowi heroje? Ci którzy stoją na euromajdanie i wcale nie musza być zwolennikami banderyzmu i członkami "Swobody".  Może to jest właśnie szansa na przełom w ich i naszym myśleniu?

Co myślicie? Uda się zastąpić banderowskich herojów tymi nowymi? Czy jest to zbytni optymizm.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze

Tematy w dziale